Department Representatives 2018-19

by Faculty Association | Filed under December 2018.

The following is a list of Department Representatives, by department, for the 2018-2019 academic year:

  • Biochemistry & Molecular Biology  – Randy Johnston
  • Biological Sciences – Marco Musiani
  • Cardiac Sciences – Todd Anderson
  • Chemical & Petroleum Engineering – Kazi Sumon
  • Chemistry – Todd Sutherland
  • Civil Engineering – Raafat El-Hacha
  • Classics & Religion – Elizabeth Rohlman
  • Clinical Neurosciences – Minh Dang Nguyen
  • Communication, Media & Film – Marcia Epstein
  • Comparative Biology & Experimental Medicine – Jason Anderson
  • Computer Science – Ben Stephenson
  • Critical Care Medicine – Brent Winston
  • Economics – Peter Tracey
  • Ecosystem & Public Health – David Hall
  • Electrical & Computer Engineering – Edwin Nowicki
  • Emergency Medicine – Grant Innes
  • English – Faye Halpern
  • Geography – Dan Jacobson
  • Geomatics Engineering – Ivan Detchev
  • Geoscience – Dan Georgescu
  • Haskayne School of Business – Tatiana Vashchilkp
  • History – Amie Kiddle
  • Law – Shaun Fluker
  • Libraries & Cultural Resources – Ingrid Reiche
  • Mathematics & Statistics – Berndt Brenken
  • Mechanical & Manufacturing Engineering – Paul Ziade
  • Medicine – Rick Haber
  • Microbiology, Immunology & Infectious Diseases – Shan Liao
  • Nursing – Karen Then
  • Obstetrics & Gynaecology – Katie Chaput
  • Oncology – Wendy Smith
  • Paediatrics – Jack Rabi
  • Philosophy – Ken Waters
  • Physics & Astronomy – Denis Leahy
  • Physiology & Pharmacology – James Fewell
  • Political Science – Maureen Hiebert
  • Production Animal Health – Michel Levy
  • Psychiatry – Christopher Wilkes
  • Psychology – Kristin von Ranson
  • Radiology – Roberto Sotero-Diaz
  • Social Work – Mishka Lysack
  • Sociology – John Manzo
  • Student & Enrolment Services – Bonnie Peng
  • Surgery – Carmen Brauer
  • Taylor Institute for Teaching & Learning – Patti Dyjur
  • Veterinary Clinical & Diagnostic Sciences – Alfredo Romero
  • Werklund School of Education – Kaela Jubas

The following departments/Faculties have not notified the Association of a representative:

Anaesthesia
Anthropology & Archaeology
Art
Cell Biology & Anatomy
Community Health Sciences
Community Rehabilitation and Disability Studies
Environmental Design
Family Medicine
Kinesiology
Languages, Linguistics, Literatures and Cultures
Medical Genetics
Pathology & Laboratory Medicine
School of Creative and Performing Arts


Comments are closed.